Nyelvtudást igénylő munkakörök esetében elengedhetetlen felmérni a jelölt nyelvtudásának szintjét. Először is rántsuk le a leplet az álláshirdetésekben szereplő megnevezésekről, melyek szerint folyékony/kommunikációs/tárgyalási szintű stb. nyelvtudás szükséges. Mit is jelentenek ezek?

A nyelvtudás szintjét 3 szinten tudjuk megállapítani:

  • alapszint: tanultuk az adott nyelvet, de sosem használtuk, alapvető szavakat megértünk, de nem tudunk összefüggően beszélni
  • középszint: kommunikációs szint vagy társalgási szint- általános témákban összefüggően tudunk beszélni, meg tudjuk értetni magunkat
  • felsőfok: tárgyalási szint- adott szakterületen profin kommunikálunk, szakmailag is meg tudjuk értetni magunkat, képesek vagyunk idegen nyelven önállóan prezentálni, külföldi partnerekkel tárgyalni

Attól függően, hogy milyen szintet várnak el tőlünk, különböző mélységű interjúkérdésekre számíthatunk. Alapszintű nyelvtudást nem gyakran szoktak feltérképezni, legfeljebb feleletválasztós írásbeli teszttel. Ami viszont gyakoribb az a közép és felsőfokú nyelvtudást igénylő munkakörök felmérései. Nézzük tehát ezeket!

Középfokú nyelvtudást igénylő munkaköröknél számíthatunk általános bemutatkozásra, hétköznapi rutinunkat érintő kérdésekre. Például: Beszéljünk magunkról néhány mondatban! Hol dolgoztunk korábban? Mivel foglalkozunk jelenleg? Miért választottuk ezt a szakmát? Miből áll egy napunk? Hol dolgozunk most? Mik a legfontosabb feladataink a munkahelyünkön? Mit szeretnénk elérni a jövőben? Mi a hobbink? Mi tetszene a megpályázott munkakörben?

Tanács: ha nem vagyunk aktív nyelvhasználók, érdemes az interjú előtt felkészülni. Dolgozzuk ki az általános kérdésekre adható válaszainkat, gondoljuk át, hogy mire mit válaszolnánk! Ha van olyan ismerősünk, aki aktívan beszéli a nyelvet, kérjük a segítségét, akár egy gyorstalpalóban, néhány kérdést szituáció- szerűen próbáljunk el!

Felsőfokú nyelvtudást igénylő munkaköröknél kifejezetten szakmai jellegű kérdésekkel találkozhatunk. Egy- egy speciális témában elmélyült, egészen részletekig elemző beszélgetés is kialakulhat. Például: Mutassuk be egy általunk elért nagyobb eredményt! Hogyan értük el? Milyen eszközöket használtunk? Milyen nehézségek adódtak? Hogyan oldottuk meg azt?

Tanács: mivel ezen a szinten már nem a rutintalanság dominál, inkább az átgondoltság az, amire felhívnám a figyelmet. Nagyon fontos hogy összefüggő, kerek válaszokat adjunk a kérdéseinkre. Itt is segítség lehet, ha otthon felkészülünk a lehetséges kérdésekre, magunkban átgondoljuk a válaszainkat.

Linka Melinda – Toborzási és Kiválasztási Tanácsadó- Adecco Magyarország

Leave a Reply

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .